צחצוח שיניים לילדים  – כל מה שצריך לדעת

בריאות הפה והשיניים משפיעה רבות על איכות חיינו, על בריאותנו הכללית, על איך שאנחנו נראים ומדברים, וכמובן על יכולתנו לאכול וליהנות מאוכל. לילדים, בריאות השיניים היא קריטית להתפתחות נכונה של הפה, הפנים והגוף, שכן ילד שאינו יכול לאכול מזון מגוון עקב כאבי שיניים ייפגע מבחינה תזונתית, וילד שאינו יכול לחייך יסבול מקושי חברתי. כהורים, אנו מחויבים לשמור על בריאות ילדינו ובכלל זה גם בריאות השיניים שלהם. כמו בכל מחלה, הדרך הטובה ביותר לטיפול, וללא ספק גם הזולה ביותר, היא במניעתה. בהקניית הרגלי צחצוח שיניים מגיל צעיר במשחה המכילה פלואוריד וביקור שגרתי אצל רופא השיניים והשיננית, תוכלו לאפשר לילדיכם להתפתח כראוי ותמנעו מהם ומכם סבל מיותר.

השנה חודש יולי הוכרז כחודש בריאות הפה על ידי הסתדרות רופאי השיניים בישראל  ו”קולגייט”, המותג “קולגייט” המוביל את קטגוריית בריאות הפה בישראל שם לו למטרה להקנות ולחנך את קהל הצרכנים לשמור על בריאות הפה באמצעות הרגלים בריאים וטיפול יומיומי נכון יותר.

כל מה שצריך לדעת על צחצוח שיניים לילדים/ מאת: ד”ר אלעד טל, רופא שיניים,  יועץ ל”קולגייט” 

אז מהי המשחה הנכונה עבור הילד שלי?

לאור מבחר משחות השיניים שקיים כיום, הורים רבים מתלבטים בבחירת המשחה הנכונה לילדיהם. רבים נוטים לבחור משחה על פי הטעם המועדף על הילד ועלולים להמעיט בחשיבות מרכיבים אחרים. כמובן שבחירה במשחה בטעם שהילד אוהב תעזור להשגת שיתוף פעולה, אבל הדבר שהכי חשוב הוא בחירת המשחה עם ריכוז הפלואוריד שמתאים לגיל הילד.

 

 

חשיבות הפלואוריד

פלואוריד מהווה מרכיב פעיל ברוב משחות השיניים, ועיקר ייחודו הוא יכולתו לחדור לזגוגית השן, השכבה הקשה שמצפה את השיניים, ולחזק אותה. בכך, הפלואוריד מסייע לשן לעמוד בפני תוצרי חיידקים הגורמים להרס במחלה הנקראת עששת. עם זאת, עבור ילדים קטנים, חשיפה לכמות שאינה מותאמת לגילם עלולה לגרום לנזק לשיניים המתפתחות ולכן כדאי להכיר את ריכוז הפלואוריד המומלץ.

מינקות עד גיל שנתיים

מבקיעת השן הראשונה ועד גיל שנתיים יש לצחצח ללא פלואוריד כלל. על אף שהיינו רוצים לחזק את שיני החלב מבקיעתן, תינוקות אינם יורקים את שאריות המשחה ובדרך כלל בולעים אותה. הסיכון עבורם בבליעת משחה גדול מהתועלת, ולכן אנו מנחים על פעולת צחצוח בלבד. ניתן בהתחלה להשתמש בפד גזה רטוב עטוף על אצבע לצורך ניגוב השיניים הראשונות, וכאשר פי התינוק כבר גדל ויכול להכיל מברשת המותאמת לגילו, רצוי לעבור לצחצוח באמצעותה. הצחצוח צריך להיות יסודי אך עדין כדי לא לפגוע ברקמות העדינות וגם כדי להעביר לילד חוויה חיובית. כדאי להיעזר ברופא השיניים או השיננית להדגמת צחצוח שיניים נכון לפעוטות.

 

 

מגיל שנתיים ועד גיל שש

על פי הנחיות האגף לבריאות השן במשרד הבריאות, מגיל שנתיים ועד גיל שש, ניתן להשתמש במשחת שיניים המכילה ריכוז של כ- ppm500-900 פלואוריד. מספר זה מצוין בבירור על גבי אריזת משחת השיניים. כמות המשחה שתניחו על המברשת צריכה להיות בגודל של גרגר אפונה.

מגיל שש ומעלה

כאשר הילד כבר מסוגל לירוק את שאריות המשחה, מומלץ לעבור לשימוש במשחת שיניים המכילה ppm 1000-1400 פלואוריד. הכמות כעת יכולה להגיע לפס של משחה על המברשת.

איך יודעים אם הילדים מצחצחים טוב מספיק?

לילד עד גיל 8 אין בדרך כלל את הכישורים המוטוריים הנחוצים לצורך צחצוח נאות. לכן, עליכם להיות מעורבים בפעולת הצחצוח ולבקרה מקרוב עד גיל זה. רופא השיניים והשיננית ידריכו אתכם כיצד לצחצח את השיניים באופן מיטבי ויתנו עצות להשגת שיתוף הפעולה של הילד.

לילך בית און, מנהלת השיווק של “קולגייט” בישראל: “במחקרים שנעשו עבור “קולגייט” נמצא כי מעל 50%  מילדי ישראל סובלים מעששת . בעוד שהמודעות לצחצוח שיניים פעמיים ביום הינה גבוהה בקרב רוב האוכלוסייה, המודעות לצחצוח נכון נמוכה יותר. רוב ההורים בישראל ישלחו את ילדיהם לצחצח שיניים לפני השינה אך לא יקפידו ויבדקו כיצד פעולה זו מתבצעת, העומס והלחץ היומיומי בו אנו חיים גורם להורים לעייפות ובשעות הערב הם ימצאו את עצמם מעגלים פינות”.

יופי באזז

השם שלך (חובה)

האימייל שלך: (חובה)

נושא

ההודעה שלך