הקשר בין איך שאת נראית ואיך שאת מרגישה.

תחושת הביטחון והדימוי העצמי שלנו מושפעים לעיתים קרובות מהמראה החיצוני. בין אם תסכימי אם זה ובין אם לא, כדאי שתדעי שמדובר בתחושה טבעית שיש לה גם מקורות פסיכולוגיים.

המראה החיצוני משפיע על התחושות שלנו בכמה היבטים. קודם כל, כולנו יודעות שאין הזדמנות שנייה לעשות רושם ראשוני. המראה החיצוני משמש לעיתים קרובות ככרטיס ביקור ואמצעי להעברת מסר חברתי, תרבותי או אישי. בעזרת אימוץ של מראה חיצוני מסוים אנחנו יכולות לשנות את היחס כלפינו ולהצהיר על תפיסת עולם. מן העבר השני, המראה החיצוני נתפס כחלק מתכונות האופי שלנו ולכן אסור להקל בו ראש.

שנית, המראה החיצוני משפיע על איך שאנחנו נראות בגלל היחס שניתן לו בחברה. זה כלל לא משנה מהו אידיאל היופי בכל תקופה ולא רלוונטי מה היה בעבר או מה יהיה בעתיד, כי המאפיין היחיד שמשותף לבני אדם משחר האנושות הוא התייחסות למראה החיצוני לפני כל דבר אחר. זה קורה בגלל שקל יותר לשפוט אדם לפי המראה החיצוני, ואנחנו בעצמנו עושות זאת כלפי אנשים אחרים.

איזה דברים גורמים לאנשים להרגיש טוב בנוגע לעצמם?

הנקודה המעניינת היא שכל אחת מאתנו יכולה להרגיש טוב בגלל דברים אחרים לגמרי. יש למשל נשים נחבאות אל הכלים שמרגישות טוב כאשר המראה החיצוני שלהן נטמע בסביבה, לעומת נשים מוחצנות שעבורן התחושה הטובה היא פונקציה של יחס חברתי. מהבחינה הזו, התחושה הטובה בעקבות המראה החיצוני נעה על ספקטרום רחב של אפשרויות.

מנגד, יש דברים שגורמים כמעט לכולן להרגיש טוב יותר. בדרך כלל נרגיש טוב כאשר יתייחסו אלינו ברצינות במקום העבודה, כאשר נמשוך את מלוא תשומת הלב באירוע פרטי או לפי מידת המעורבות של בני הזוג. מחקרים מראים שנשים מרגישות טוב יותר אחרי פעילות גופנית, שחייה בבריכה ויציאה מהמקלחת וקשה לערער על האופן שבו אפילו הרגלי איפור או טיפוח משפיעים עלינו בטווח הקצר.

אין סיבה להתבייש

חשוב לזכור שההשפעה של המראה החיצוני על התחושות היא מובנית, טבעית ולגיטימית. אין שום סיבה להתבייש על רקע רצון להיראות טוב יותר ולמצוא מראה שמתכתב עם תכונות האופי ומבנה האישיות. חוץ מזה, לא חייבים לעבור תואר שני בפסיכולוגיה בשביל לראות הוכחה להשפעה של החזות החיצונית על הגוף ועל הנפש.

בסופו של דבר, הדימוי העצמי מושפע מהשאלה איך אנחנו נראות. אין לנו הרבה כלים לבדוק את עצמנו במבט סובייקטיבי או לדעת מה הסביבה חושבת עלינו, ומכאן החשיבות הגדולה של המראה החיצוני. כל עוד מתייחסים לעניין הזה בפרופורציות הנכונות ומבינים שאין מראה אחד שמתאים לכולן, לא אמורה להיות עם זה שום בעיה. אם כבר, שינוי של המראה החיצוני יכול להיות הזדמנות לשיפור תחושת הביטחון ואיכות החיים.

יופי באזז

השם שלך (חובה)

האימייל שלך: (חובה)

נושא

ההודעה שלך