האם יש לחנך לטיפוח המראה החיצוני, ואם כן איך?

הדילמה סביב חינוך ליופי וטיפוח משותפת למורים, הורים ואנשי מקצוע. מדוע מדובר בנושא רגיש ומה בכל זאת אפשר לעשות כדי להתגבר על הקשיים? הנה כמה הצעות.

מראה חיצוני משפיע באופן ישיר על איכות החיים, תחושת הביטחון והדימוי העצמי. בין אם מסכימים לזה ובין אם לא, אי אפשר להתעלם מהחשיבות של טיפוח המראה החיצוני בעולם המערב ובעידן המודרני. השאלה המתבקשת היא האם יש להעביר את המסר הזה גם לדור הבא, ובמידה וכן – כיצד כדאי לעשות זאת בצורה העדינה, הרגישה והנכונה ביותר.

מצד אחד, טיפוח המראה החיצוני לא אמור להיות שאיפת חייהם של בנים ובנות בגיל ההתבגרות. החינוך שהם מקבלים בשלב הזה מעצב אותם ואמור להעניק להם תשתית יציבה ובטוחה. מצד שני, לא כדאי  להזניח את נושא הטיפוח ויש הרבה דרכים להעביר מסר חינוכי משמעותי עם ערך מוסף.

הכל מתחיל ונגמר במינון

כמו בתחומים אחרים, גם בנושא הרגיש של יופי וטיפוח צריך לשמור על מינון נכון. מטרת המינון היא להציב את הנושא בפרופורציות מתאימות ולא לגרום עוגמת נפש לבנים או בנות שלא מתעניינים בתחום. בעזרת מינון נכון אפשר לעודד למשל ילדים שמתעניינים בטיפוח ובקוסמטיקה, אך מבלי להזניח את אלו שמעדיפים להשקיע בדברים אחרים.

גם לתכנים הנבחרים עבור שיעורי הטיפוח יש משמעות גדולה. למידה משמעותית נמדדת בארגז הכלים שהיא מספקת לתלמיד ולא בהכרח במבחנים או בהרצאות הפרונטאליות. אם רוצים להפיק את מלוא הפוטנציאל של שיעורי טיפוח, התלמידים צריכים להבין כיצד מראה חיצוני קשור לבריאות ולאיכות החיים שלהם.

אפשר למשל ללמד את הילדים על שגרת טיפוח ובמקביל לעודד אותם לשתות מים, להסביר להם מה לעשות על מנת להתמודד עם פצעי בגרות ולהציג בפניהם תכשירים קוסמטיים עם יתרונות בריאותיים. הכל צריך להיעשות כמובן במינון מתאים וללא אוריינטציה שיווקית, כי בכל זאת מדובר על קהל שבוי שלא תמיד יודע לגלות ביקורתיות. מנגד, אם עושים זאת נכון מרוויחים הרבה תועלת משיעורי טיפוח ומכינים את הדור הבא להתמודדות עם האתגרים הבריאותיים של העתיד.

איך מקנים למורים את היכולת ללמד על טיפוח?

הדילמה בין הורים ואנשי מקצוע לגבי נושא רגיש כמו חינוך לטיפוח חייבת לכלול התייחסות למורים. בסופו של דבר, הם אלו שבוחרים את התכנים עבור הכיתה ומביאים את הכלים ללמידה משמעותית. בהקשר הזה צריך לציין שמסלול רגיל של לימודי תעודה או הכשרת מורים לא תמיד מספיק, כי מי שרוצה ללמד טיפוח וקוסמטיקה חייב להגיע עם רקע מתאים.

אפשר להקנות למורים את היכולת ללמד על טיפוח באמצעות סדנאות העשרה. ניתן להביא לבתי הספר אנשי מקצוע אובייקטיביים שיסבירו על הנושא, ליזום פגישות של מורים עם רופאים ולעדכן אותם בחידושים האחרונים בענף.

 

יופי באזז

השם שלך (חובה)

האימייל שלך: (חובה)

נושא

ההודעה שלך