כיצד מומלץ לנהוג אחרי ניתוח פלסטי?

“בכל סוגי הניתוחים  למיניהם יש צורך בתקופת התאוששות והחלמה, שכן כל ניתוח הוא אירוע פולשני הדורש מהגוף להתמודד עם חומרי הרדמה ותרופות, צום מכשירים חודרניים. על כן , גם לאחר ניתוח “קטן” נדרשת תקופת החלמה עד שהגוף יתאושש, הכאבים יפחתו ונוכל לחזור לתפקוד פיזי מלא, לריכוז ולערנות. תהליך החלמה ושיקום הוא חלק בלתי נפרד מהניתוח, אולם רבים מהמנותחים שחוזרים לביתם, לא יודעים מה נדרש מהם על מנת לחזור לשגרת היום יום”, אומר הפלסטיקאי  ד”ר דב קליין.

ד”ר  דב קליין, ריכז עבור המנותחים את מיטב הטיפים שיסיעו לחזור לשגרה בזמן קצר להחלים באופן הנכון לאחר ניתוח. הטיפים מתייחסים לניתוח עפעפיים, מתיחת פנים, מתיחת בטן, הגדלת חזה וניתוח:

אפשר ורצוי להתרחץ יום לאחר הניתוח (גם עם נקזים, אולם יש לדאוג להחזיק את הצינורות על מנת שלא יצאו ממקומם).

לאחר הניתוח יתכן ויישארו נקזים. אלו יכולים להישאר מספר ימים והחלטה על הוצאתם תתבצע עפ”י כמות ההפרשה במשך 24 שעות. יש לרוקנם מספר פעמים ביום עפ”י הצורך ולבצע רישום של שעת הריקון וכמות ההפרשה. את סה”כ ההפרשה יש לדווח מידי יום לאחות המטפלת.

יתכן ויופיעו שטפי דם (כתמים כחולים) באזור הניתוח מיד או מספר ימים לאחר הניתוח. כתמים אלו יעברו עד שבועיים מיום הניתוח.

274

ד”ר דב קליין 

לאחר הניתוח, תיתכן אסימטריה באזור הניתוח הנובעת מנפיחות או בצקת שלאחר הניתוח שעשויה להימשך עד כשלושה חודשים.  תהליך זה הוא טבעי ונורמלי. אין להיבהל אם הנפיחות מחמירה לאחר יום. למעשה, הנפיחות מגיעה לשיאה בין יומיים לשלושה לאחר הניתוח.

כמו כן, האדמומיות מסביב לתפרים תיתכן עד חודשיים או שלושה, והתפרים עצמם יכולים להיות אדומים עד כחצי שנה. הכאבים שתחושי, יהיו דומים לדקירות ומשיכות באזור הניתוח. במידת הצורך, ניתן לקחת משככי כאבים כל שלוש שעות. רצוי לקחת משככי כאבים יחד עם ארוחה קלה ולא על בטן ריקה. אם אינך סובל/ת מכאבים, אין לקחת תרופות למניעת כאב. אין לערבב משככי כאבים עם אלכוהול.

במידה ומופיע חום מעל 38 יש להתקשר ולדווח למרפאה או לאחות.

היזהר/י לקבל מכות באזור הניתוח במשך שישה שבועות לאחר הניתוח.

מומלצים תרגילים נשימתיים במהלך הימים הראשונים לאחר הניתוח, ועדיף לחזור לשגרה מהר ככל האפשר.

יש להימנע מפעילות מאומצת (פעילות אירובית, הרמת חפצים וכפיפות) כחודש  לאחר הניתוח, יש לחזור לשגרה לאט ובהדרגה.

לאחר הניתוח, העור של אזור הניתוח רגיש לשמש.  הגן/י עליו מחשיפה לשמש במשך 8 שבועות לאחר הניתוח. יש למרוח מקדם הגנה .

לעיתים יש שינוי במצב הרוח לאחר הניתוח. זוהי תופעה ידועה, מוכרת וחולפת.

בעקבות ההרדמה והניתוח, עלולים להיות שיבושים בקבלת הווסת.

לאחר הסרת הפלסתר/התפרים מומלץ למרוח קרם הצלה, העוזר לאיחוי הצלקת.

תוצאה הסופית היא מאוד אינדיבידואלית, יש שלאחר חודש מרגישות טוב והנפיחות ירדה ברמה ניכרת ויש נשים שלוקח קצת יותר זמן אפילו עד שלושה חודשים.

ניתוח עפעפיים:

ב-24 השעות הראשונות יש לשים קומפרסים קרים על העיניים (אפונה קפואה בשקיות קטנות).

יש לישון על כרית או שתיים, בכדי להשאיר את הראש מוגבה.

במקרה של הרגשת צריבה בעיניים יש לשים טיפות עיניים לקרימול או lytears. את הטיפות ניתן לקנות בכל בית מרקחת ללא צורך במרשם רופא. יש לשים את הטיפות 3 פעמים ביום.

הוצאת תפרים תתבצע לאחר 4-5 ימים.

269

ניתוח למתיחת פנים:

רצוי לחפוף את הראש במים פושרים ושמפו עדין (לדוגמא – שמפו לתינוקות) למחרת הניתוח ויום יום ולייבש עם מגבת בעדינות.

יש להימנע מסיבוב חד של הצוואר לצדדים ולאחור במשך 3 שבועות.

יש להימנע מלצבוע את שיער ו/או לעשות פן כחודש לאחר הניתוח.

מומלץ לאכול בשבועיים הראשונים מאכלים רכים ( פירה, אורז, יוגורט וכו’) היות וקשה להפעיל את שרירי הלסת. כל התופעות שצוינו הנן חלק מתהליך ההחלמה . יש לזכור כי לכל אחד קצב החלמה אישי ויש לקבל זאת בהבנה וחיוך.

ניתוח למתיחת בטן:

רצוי ללבוש את חגורת הלחץ כחודש ימים מיום הניתוח.(ניתן ללבוש תחתוני מחוך במידה ונוח יותר).

בימים הקרובים שלאחר הניתוח מומלץ לא לאכול מאכלים הגורמים לגזים כגון: כרוב, צנון.

מומלץ לאכול מאכלים קלים לעיכול כגון: סובין, דברי חלב, פירות יבשים.

ניתוח להגדלה חזה:

יש ללבוש את החזיה במשך חודש, יום ולילה. במידה והחזיה מציקה או לוחצת בלילה או ביום, ניתן לשחררה על ידי פתיחת קרס או ניתן להורידה למס’ שעות במהלך החודש ולהשתמש בגוזיה (גופית ספורט שאינה יושבת על אזור התפרים). כמו כן ניתן לכבס את החזייה ולהיות בלי כלום למשך כמה שעות.

בתהליך ההחלמה תיתכן הרגשת לחץ בחזה, תחושת דקירות ומשיכות פנימיות כמו גודש הדומה לגודש לאחר לידה. כמו כן יתכן ותרגישי “תזוזה” של השתל – זכרי, זו היא רק תחושה. תחושה נוספת היא הדומה לבועות אויר שתרגישי על החזה עצמו, בין החזה

ואולי בבטן העליונה. תופעה זו נובעת מהרדמת החזה עצמו, במהלך הניתוח,  מעבר להרדמה הכללית שעברת, בועות אלו יספגו לאחר מס’ ימים.

יש למרוח קרם טיפולי לחזה מסביב לאיזור התפר, על החזה ואיזור הדקולטה, כדי למזער סימני מתיחה.

ניתוח אף:

לאחר הניתוח מומלץ לשכב לנוח כשהראש מוגבה על שתי כריות.

כדי למזער את הנפיחות ושטפי הדם, יש לשים קומפרסים קרים על אזור העיניים במשך היום ב-48 השעות הראשונות.

אין להפעיל לחץ על הגבס שעל האף!

לאחר הסרת הגבס, אין להרכיב משקפיים (ראייה או שמש) במשך 4-6 שבועות לאחר הניתוח. לאלו המרכיבים משקפיים, ניתן לשים את המשקפיים בעדינות ולא ישירות על האף ולהרכיב אותן לסירוגין. ניתן להשתמש בעדשות מגע במידה והנפיחות בעיניים איננה מונעת את החדרתן.

כדי למנוע מקרישי דם להיווצר ולהצטבר במערות האף, ניתן לנקות את האף בעדינות בעזרת מקלון אוזניים עם מים פושרים, לאחר יומיים. יש להכניס את המקלון רק עד סוף הצמר-גפן, לא עמוק יותר.

ביומיים הראשונים עד ארבעה ימים לאחר הניתוח צפויה הפרשה דמית מהאף, יש להחליף פדים מתחת לאף לפי מידת הצורך. אין לקנח את האף או לגרד אותו בגסות במשך שלושה שבועות. אנא נסה/י לא להתעטש בשבוע הראשון, אם יש צורך להתעטש עשה/י זאת דרך הפה.

יש לאכול מאכלים רכים ולהימנע ממאכלים הדורשים תנועת שפתיים ולסת מאומצת מדי (כמו תפוחים, תירס וכו’). רצוי לאכול אוכל קר/ פושר בשבוע הראשון.

כמובן שהטיפול וההחלמה הינם אינדיבידואלים ואישיים לכל מטופל.

יופי באזז

השם שלך (חובה)

האימייל שלך: (חובה)

נושא

ההודעה שלך