טרנד: איך הוא נוצר, מי הוגה אותו, ומי מוביל אותו אל ההמונים?

אמן  האיפור והאסתטיקה ירין שחף, יוצר מידי שנה מגזין תחזיות  ומהמר על מגמות היופי לשנים הבאות ולשנת 2017: איך  נולד טרנד, איך הוא הופך בין לילה לחוצה קהלים, איך זה שכולנו רוצים להראות שונה וייחודי, אבל נסחפים אחרי טרנד אופנתי כזה או אחר? ראיון בלעדי עם האיש שנולד עם פודרה ביד.

בשבוע שעבר התכנסו חמישים כתבי אופנה בבית ירין שחף בת”א. הסיבה: ערב השקה למגזין של שחף, לתחזיות אופנה לשנים 2017.  אחרי המינגלינג ומצגת ההסברים, קיבלו הנוכחים מארז מושקע ואלגנטי, בתוכו נח לו המגזין, כשהוא עטוף נייר משי שחור, בהדרת כבוד משהו. עלעול קצר בין דפי הפרומו המשובחים מציג דוגמניות בשלל פוזות ומראות עתידניים שכנראה ילוו אותנו בשנים הבאות.

458

מהו טרנד?

טרנד הוא למעשה מגמה, נטייה, סחף חברתי .האופנה מכתיבה קוד שהופך את הסגנון ל”נכון” ועכשווי –  המתבטא בכל תחומי הלייף סטייל. טיבעה של האופנה להשתנות אחרי שהפכה לנחלת הכלל, ואז יש מי שממציא אותה מחדש. יוצרי תחזיות משפיעים על “תפיסת היופי”.

איך נוצר טרנד?

“הטרנדולוגים” הינם אמני אסתטיקה, שפועלים בבירות האופנה בעולם.  אלה עוסקים בשאלה האין סופית מה יקלע לטעמו הקהל, איך להפוך פריט אופנה מסוים לפריט חובה, ופריט איזה צריך להיעלם? איזו סקלה של צבעים תהפוך לדבר הבא, ומה כבר שייך לאתמול? ירין שחף הוא הישראלי היחיד הנמנה בקבוצת חברים זו.

עבור מי אתה יוצר את המגזין?

שחף: “אני מנהל את בית הספר המוביל בישראל למקצועות היופי, כבר קרוב לשלושה עשורים. בוגרינו הם ה-“ויז’ואליסטים” של העתיד, כישרונות צעירים המהווים את הדור הבא של אמני ה-“טוטאל-לוק”. הם המתמחים במקצועות  האיפור, הסטיילינג והתסרוקות. המגזין הוא עבורם, עבור אנשי יצירה ומובילי דעה.”

איך יוצרים תחזית?

שחף: “כדי ליצור תחזית מהימנה ככל האפשר, כזו שתדייק בממצאים שלה, אני נעזר במחקרים, בשיחות עם אנשי מפתח, טרנדולוגים עמיתים, ויוצר מחקר משלי. המחקר מתבסס על הלכי רוח בעולמות הכלכלה, הפוליטיקה, הסוציולוגיה והעיצוב. תחזית טובה מנסה ‘לנבא’ את רצונות האנשים בכלל ואת ההתנהלות העיצובית והצרכנית בפרט.”

מהן  ההשראות לשלושת המגמות העתידיות? 

ההשראות העיקריות לקוחות מהסרטים בשחור לבן, של ימי ראשית הקולנוע, מי האוקיאנוס ומדינת פרו.

BLACK&WHITE FILMS בהשראת סרטי שחור לבן של ימי ראשית הקולנוע.

457

איפור: בסיס מייק-אפ במרקם מאט ומונוכרומטי, כמראה השחקניות בהוליווד, בשנות ה-40 של המאה הקודמת. השפתונים והצלליות בצבעים הקלאסיים יפנו את הבמה לגווני אפור כענני גשם ועד שחור פחם. סיומת מרושלת ולא אחידה של קו האיילינר, לצד תוספות של חומרים תלת-ממדיים, למוצרי איפור שעד כה היו “שטוחים”. מראה גבות “לא עשוי” בגוון בהיר יותר מצבע השיער ועם סממנים  גראפיים כמו פסים, נקודות, ועוד.

ocean ירין שחף: יופי בהשראת גלי  האוקיאנוס.

459

איפור:  הצללות והארות רכות. “פיסול” רך של הפנים. הנחה “לא עשויה” של צלליות במרקמים שונים. צלליות אבקה וצלליות קרם מונחות בטפיחות סביב העין והנחת גלוס על הצללית המדמות מראה רטוב. קו האייליינר הקלאסי מנוקד בלבן. הצלליות הונחו עם מכחולי טקסטורה, כדי להעניק מראה המדמה אלמוגים ושוניות דגים.

 Peru: ביוטי בהשראת מדינת פרו.

460

איפור: בסיס מייק-אפ עם נגיעות של הברקה במקומות הגבוהים בפנים. צלליות מט מטושטשות בגווני ורוד-פוקסיה וכתום-תפוז. מראה שפתיים “לא עשוי”, הנחה מרושלת וכיתמית של שפתונים בגווני הצללית

סיכום את תחזיות היופי הבולטות לשנים 2017/18: איפור עיניים “מרושל” ו”לא עשוי”, ללא מעברי צבע. כל זאת כחלק ממגמות עיצוביות השולטות באופנה בכלל: ג’ינסים קרועים ונעלי סניקרס מלוכלכות. שילובים של צלליות קרמיות ואבקתיות יחד. איפורי עיניים ב”תלת ממד” מודגש: חברות האיפור יציעו ללקוחות תוספות של אביזרים זעירים (כגון: גבישים, חרוזים, ועוד) אשר יודבקו מעל האייליינר. בנוסף לאלה, יוצעו ללקוחות גם אבקות מנצנצות, שיונחו מעל שפתונים. הצבעים הבולטים: שחור, אפור, סגול, פוקסיה וכתום.

קרדיטים: 

צילום: הילה אלקיים

איפור: ירין שחף

ע. מאפר: אילנה קוליחנוב

ע. מאפר : יסמין מגן

סטיילינג: גלי גרינפלד דרייר

עיצוב שיער: ליאו בן דוד

יופי באזז

השם שלך (חובה)

האימייל שלך: (חובה)

נושא

ההודעה שלך