לישון כמו גדולים: המיטה האולטימטיבית לילדכם.

הדרך הנכונה לבחור מיטה לילדים בגיל ההתבגרות היא להכיר את ההבדלים בין הדגמים הקיימים ולהציב את הבריאות בראש סדר העדיפויות. מבולבלים? הנה המדריך המלא:

לפי דוח של ארגון הבריאות העולמי וממצאים שנאספו לאחר בדיקת מעל מיליון ילדים בגילאי 13-17, 20% מבנות העשרה ו-10% מהבנים סובלים מעייפות כרונית. חלקם מתלוננים על נדודי שינה, נמצאים בסיכון ללקות בבעיות שינה גם בעתיד ונפגעים מבחינת היכולת הקוגניטיבית והפיזיולוגית שלהם. יתרה על כך, הדוח מראה שחוסר בשינה עלול להוביל אצל בני נוער להשמנה, דיכאון וסוכרת ומחלות כלי דם בגילאים מתקדמים יותר.

החוקרים משערים שהירידה באיכות השינה של בני נוער בעידן המודרני קשורה להפרעות קשב וצריכת יתר של משקאות אנרגיה. עם זאת, הורים לילדים יודעים שגם לאופן שבו חדר השינה מעוצב ולסוג המיטה שעליה הילדים ישנים יש משמעות מסוימת. במילים אחרות, אי אפשר לצפות מילדים בגיל ההתבגרות להשלים 7-8 שעות שינה אם לא מעניקים להם את התנאים האופטימאליים.

אחת הדרכים לשפר את איכות השינה של הילדים וגם לדאוג לאיכות החיים שלהם בטווח הארוך היא להחליף את המיטה. מיטת ילדים רגילה מסיימת את תפקידה בסביבות גילאי 10-13 ובהתאם למבנה הגוף, למשקל ולהעדפות של הילד אפשר להחליף אותה גם מוקדם יותר. מצד שני, קל להגיד וקשה לעשות כי יש מגוון רחב של מיטות שאת ההבדלים ביניהן צריך להכיר.

 מה ההבדלים בין מיטה סטנדרטית וספת נוער?

הורים שרוצים לדאוג שילדיהם יישנו כמו גדולים צריכים בראש ובראשונה להביא בחשבון את ההבדלים בין המיטות. קודם כל, בראש הרשימה נמצאת האופציה הקלאסית של מיטת יחיד סטנדרטית: היא מגיעה באורך של 190 ס”מ ורוחב של 90-100 ס”מ, מתאימה לרוב חדרי השינה מבחינת מקום וגם זולה בהשוואה לאלטרנטיבות.

היתרון של מיטת יחיד סטנדרטית בא לידי ביטוי במעבר החלק, הנעים והנוח בין מיטת ילדים למיטת נוער. בעזרתה אפשר לשמור על קו אחיד עם מיטת הילדים הקודמת ולהקל על הילד את תקופת ההסתגלות. כמו כן, היא יכולה להשאיר מספיק מקום בחדר לרהיטים אחרים ובחלק מהדגמים קיימת אופציה לפתיחת מיטת חבר נוספת.

הסוג השני של מיטות לילדים ובני נוער מכונה “ספת נוער”, כי אפשר לסגור ולפתוח אותה כדי ליהנות מחדר יותר מרווח. האורך הסטנדרטי שלה הוא 190-200 ס”מ והרוחב עומד על 90 ס”מ במצב סגור לעומת 160-180 ס”מ במצב פתוח. ספת נוער מתאימה לילדים שאוהבים לארח חברים, ניתן להשאיר אותה סגורה כדי למנוע תחושת צפיפות וברוב הדגמים יש ארגז מצעים שמשמש לאחסון וחיסכון במקום.

מנגד, ספות נוער מגיעות עם מזרן משולב בתוך המיטה ובדרך כלל לא ניתן לרכוש אותו בנפרד – אז כדאי לוודא שמדובר במזרן אורטופדי ששומר על יציבות עמוד השדרה של הילדים. את הפרטים על סוג המזרן של ספת נוער אפשר לקבל מראש ובאולמות התצוגה.

אלה הקטנים גדולים יהיו: היתרונות של מיטות נוער

הסוג הנפוץ ביותר של מיטות נוער כיום הוא “מיטה וחצי“, שמצליחה לשלב בין כל היתרונות והעולמות של שאר הדגמים. ראשית, היא מגיעה באורך של 190-200 ס”מ עם רוחב של 120 ס”מ ויכולה ללוות את בני הנוער מגיל ההתבגרות ועד אחרי הצבא. שנית, היא מספקת למתבגרים את כל המרחב שהם זקוקים לו ומרגילה אותם לשינה של מבוגרים.

מלבד האמור לעיל, מיטה וחצי לא רק שימושית יותר אלא גם מיוצרת עם מזרונים אורטופדיים ואיכותיים ברמה גבוהה. המזרונים הם חלק בלתי נפרד מרשימת היתרונות של המיטה ובעזרתם אפשר להקל גם על בני נוער שסובלים מקשיי שינה כרוניים. הדגש היחיד הוא לשים לב שיש מספיק מרחב בחדר בשביל מיטה כזו, שהיא לא יוצרת תחושת צפיפות או חוסמת את המעבר ושניתן להזמין אותה בהתאמה אישית מבחינת מידות.

גם בתוך הקטגוריה הספציפית של מיטות נוער יש הבדלים בין דגמים מסוימים וכדאי להכיר אותם. רצוי למשל לתת עדיפות למיטה שמיוצרת מעץ מלא כי הוא חזק, יציב ועמיד לאורך זמן, אך לא לבחור עצים עדינים מדי כמו מהגוני או דובדבן וזאת על אף המראה האסתטי המרשים שלהם. אופציה אחרת היא למצוא מיטות נוער שמשלבות חומרים כמו ניקל ומתכת כדי להתכתב עם סגנון עיצוב מודרני בחדרי שינה של בני נוער, או להשאיר מקום בתקציב לשכלולים מיוחדים כגון מנגנון לוויסות של גובה הראש או הרגליים.

לבסוף, יש להביא בחשבון שגוף הילדים גדל במהלך גיל ההתבגרות וספציפית יותר – במהלך השינה. התהליך הביולוגי כולל הפרשה של הורמון גדילה שאחראי על התארכות עמוד השדרה, העצמות והגוף. זו הסיבה בגללה השינה כל כך חיונית ואין תחליף למיטה שתעניק לילדים תמיכה אורטופדית מלאה. האחריות של ההורים בהיבט הזה היא לאזן בין היופי של המיטה והמזרן לבין האפקטיביות וההשפעה על איכות השינה, ולא לתת לילדים לקבל לבד החלטה שלא משרתת את הצרכים שלהם.

יופי באזז

השם שלך (חובה)

האימייל שלך: (חובה)

נושא

ההודעה שלך