התמודדות עם שיניים רגישות בקיץ.

הקיץ בעיצומו וזה אומר שהים,הבריכה ושלל אטרקציות נוספות הם עניין שבשגרה כעת. אבל אם נודה רגע באמת, הדברים הטובים ביותר בקיץ הם קרים, אם לא קפואים. אייס קפה מרענן באמצע יום העבודה או אבטיח צונן בערב מול הטלוויזיה הם רק חלק מהדברים שהקיץ לא יהיה קיץ בלעדיהם. עם זאת, לחלקנו החוויה הנעימה הזו יכולה להיות גם מאוד כואבת. קוראים לזה רגישות יתר בשיניים וזו תופעה נפוצה למדי. מחקרים מראים כי אחד מכל ארבעה אנשים סובל מהתופעה אשר פוגעת באופן מובהק באיכות החיים שלהם, וברוב המוחלט של המקרים, זה יהיה המשהו הקר הזה שיגרום לתחושת הכאב.

אז למה זה קורה ומה ניתן לעשות?

השיניים שלנו בנויות ממספר שכבות כאשר רק השכבה החיצונית ביותר וחסרת התחושה, שהיא זגוגית השן או האמייל, אמורה להיות חשופה לחלל הפה. כאשר מסיבה כלשהי זגוגית השן נשחקת או לחילופין אם החניכיים נסוגות, נחשפת שכבה פנימית יותר של השן שנקראת דנטין. שכבה זו מכילה בתוכה קצוות עצבים המעבירים תחושת כאב. מאחר וזגוגית השן ורקמת החניכיים, אם אבדו, אינן נוצרות חזרה מעצמן, שכבת הדנטין נשארת חשופה לגירויים חיצוניים ונוצרת תחושת רגישות יתר כרונית.

נסיגת חניכיים תהיה בדרך כלל הגורם הראשון לחשיפת הדנטין. אם עקב צחצוח אגרסיבי מדי או עקב מחלת חניכיים, החניכיים נסוגות ונחשף שורש השן הבנוי ברובו מדנטין, וכתוצאה מכך, במקרים רבים תופיע רגישות. בנוסף, חשיפה מוגברת למאכלים ומשקאות חומציים יכולה לגרום למשל לשחיקה חומצית של זגוגית השן ולחשיפת הדנטין, שנמצא ממש מתחתיה.

אם גם אתם סובלים מרגישות ברמה כזו או אחרת בשיניים, אל תשלימו עם המצב. הדבר הראשון שמומלץ לכם לעשות הוא להגיע אל רופא השיניים אשר יאבחן את מקור הכאב. במקרים מסוימים, ייתכן וישנה בעיה חמורה יותר שאינה קשורה לרגישות יתר ושדורשת טיפול מיידי, כגון חורים בשיניים לדוגמא. אם הרופא אכן יאבחן שמדובר ברגישות יתר כתוצאה מחשיפת דנטין, הוא יוכל להמליץ לכם על טיפול מרפאתי בשילוב עם טיפול ביתי במשחת שיניים נגד רגישות.

 

 

משחות השיניים נגד רגישות נמצאות בשוק מוצרי היגיינת הפה כבר קרוב ל-60 שנה. הטכנולוגיה הראשונה והפשוטה ביותר שהומצאה מבוססת על תוספת מלחי אשלגן למשחה, אשר מטרתם היא שיבוש ההולכה העצבית הגורמת לתחושת הכאב. משחה המבוססת על טכנולוגיית מלחי אשלגן מקלה בדרך כלל לאחר זמן ממושך למדי וההקלה באמצעותה מותנית בשימוש יומיומי במשחה. מאז ועד היום הטכנולוגיות השתכללו וכיום ישנן משחות אשר הוכחו במחקרים קליניים כבעלות יכולת לאטום באופן מיידי את שכבת הדנטין החשופה ולספק הקלה מיידית לאחר עיסוי מקומי עם המשחה על האזור הרגיש. רופא השיניים והשיננית יוכלו להמליץ לכם על המשחה הנכונה עבורכם כדי שגם אתם תוכלו ליהנות הקיץ כמו כולם.

מאת ד”ר אלעד טל, מומחה ברפואת שיניים, יועץ ל”קולגייט”

 

יופי באזז

השם שלך (חובה)

האימייל שלך: (חובה)

נושא

ההודעה שלך