ישיבה ממושכת – האויב השקט שלך.

מחקרים מראים קשר ברור בין ישיבה ממושכת להשמנת יתר, מחלות לב, כאבי גב ועוד. אז מה עושים כדי לצמצם את גורמי הסיכון? הנה המדריך המלא.

לא רבים מכירים את המושג “יושבנות”, אך מחקרים מראים שמדובר באחד מגורמי הסיכון העיקריים למחלות כרוניות כגון מחלות לב, סוכרת ויתר לחץ דם.

לפי מחקר מהשנים 1993-2006, נשים שיושבות מעל 6 שעות ביום נמצאות בסיכון של כ-94% לכל אחת מהמחלות לעיל – בהשוואה לנשים פעילות שיושבות רק 3 שעות ביום. אצל הגברים המצב קצת מעודד יותר עם סיכון מוגבר של 48%, אך עדיין מדובר בתופעה שדורשת התגייסות כללית, משמעת עצמית ומודעות גבוהה.

למעשה, ההמלצה נכון להיום היא להגיע ליעד של 150 דקות פעילות ביום בעוצמה בינונית או 75 דקות של פעילות נמרצת בסופי שבוע, רק כדי להפחית את הסיכון הכללי למחלות לב וכלי דם ועל מנת למנוע השמנת יתר.

למה מסוכן לשבת הרבה?

ישיבה ממושכת מסוכנת לבריאות בגלל כמה סיבות. ראשית, זהו גורם סיכון להשמנת יתר כי כאשר אנחנו יושבים הגוף מתנוון ולא שורף קלוריות. מהבחינה הזו, אפילו ישיבה ברצף של 2-3 שעות עלולה להיות מסוכנת במידה והיא לא מלווה בפעילות שוברת שגרה כמו עמידה, הליכה והתמתחות.

שנית, ישיבה ממושכת מהווה גורם סיכון לגב: היא מעבירה עומס בלתי פרופורציונאלי על מפרקי הגב והדיסקים הבין חולייתים, שוחקת את הרצועות והשרירים ומעלה את הסיכון לפגיעות בגב התחתון והעליון. כמו כן, קיים סיכון בקימה הראשונה לאחר ישיבה ממושכת ובפרט כאשר הפעילות משולבת בעבודות הרמה ושינוע. זו הסיבה בגללה הקימה צריכה להיות הדרגתית ואת הרמת המשאות הכבדים יש לבצע בעיקר באמצעות כיפוף הברכיים ולא הגב.

החדשות הטובות: יש פתרונות גם לאורח החיים המודרני

החדשות הטובות הן שגם על רקע אורח החיים המודרני אפשר להקפיד על מספר כללי מפתח למניעת הסכנות שמאפיינות ישיבה ממושכת. הדבר החשוב ביותר הוא להשתמש בכלי עזר כגון כריות ישיבה ולקחת אותן לרכב, לעבודה ולכל מקום שבו פעילות כזו צפויה להתבצע.

במקביל, יש לשבת כך שהירכיים, הברכיים והקרסוליים יהיו בזווית של 90-100 מעלות ולדאוג שגובה המושב יתמוך באופן מלא בכפות הרגליים על הרצפה או על הדום. במילים אחרות, השילוב בין התאמת הסביבה הארגונומית לדרישות הגוף לבין אימוץ כללי ישיבה נכונה ימנעו את רוב גורמי הסיכון שמזוהים עם ישיבה ממושכת.

בין היתר, יש לשמור על כתפיים רפויות כדי לצמצם עומסים, להתאים את גובה הכיסא לגובה הגוף והשולחן ולשחרר את שורש כף היד בקו ישר עם האמה או מקסימום בזווית יישור קטנה. אם עובדים מול מחשב, רצוי להנמיך את מגש המקלדת ולהקפיד שגבול המסך העליון יהיה בגובה העיניים כדי למנוע מאמץ באזור הצוואר.

יופי באזז

השם שלך (חובה)

האימייל שלך: (חובה)

נושא

ההודעה שלך