משכנתאות סביב העולם.

ישראל היא מעצמת משכנתאות. אחת הסיבות היא, שאנחנו שיאני החתונות, ומספר הזוגות הנשואים אצלנו גבוה יחסית למדינות אחרות בעולם. בנוסף, אם בעולם יש סובלנות למשפחות נטולות ילדים, הרי שאצלנו  המראה של זוגות ללא ילדים מעלה שאלות חודרניות: למה הם לא עושים ילדים? מה, היא עקרה? הוא יורה “תרמילים ריקים”? הם פסיכופתים?… כמות המשפחות אצלנו גבוהה מאד, וכולם צריכים בית. חברו לכך את העובדה שהדירות בישראל יקרות באופן מאד לא פרופורציונלי ביחס לדירות בארצות אחרות, והנה אתם מבינים מדוע כמעט כל מי שאתם מכירים, אם לא כולם, הם צרכני משכנתא. מה קורה בעולם מהבחינה הזו, מדוע אנחנו מתחתנים ובחו”ל לא, ואיך זה מתקשר למחירים הנמוכים יותר שם?

באירופה עושים פחות ילדים

במאמר מרתק שפורסם במעריב בנובמבר 2017, תחת הכותרת- לא עושים ילדים: אירופה מתאבדת ואין מי שינסה לשנות את גורלה – מסביר מאיר עוזיאל שהאירופאים הפסיקו לעשות ילדים. הסיבה הרשמית, “בגלל כסף”, לא קבילה בעיניו. לטענתו, הסיבה היא אגואיזם טהור. הוא מתאר את חבריו האיטלקיים כאנשים שמרווחים מצוין, חיים נפלא במקומות הכי ציוריים ויפים, ופשוט אין להם חשק לטפילים קטנים שיגידו להם מה לעשות. זאת, למרות הידיעה שמדובר בבעיה קשה ושבעוד שני דורות אירופה תהיה כולה מורכבת ממהגרי עבודה ופליטי מלחמה – וכל הציביון שלה ישתנה. ברור לחלוטין, אם כך, שזוגות אירופאיים עם כסף שרוצים לרכוש דירה יכולים לעשות זאת גם ללא משכנתא, וחלקם אפילו לא מעוניין בהתחייבות הזו: אין להם צורך לצבור נכסים כי אין להם למי להעביר אותם.

מחירי הדירות בחו”ל נמוכים משמעותית מהמחירים בארץ

הסיבה המרכזית שבגללה אנשים לוקחים משכנתאות, היא שאין להם את כל הסכום לרכוש את הדירה והם זקוקים להלוואה. אבל מה הסיבה לכך, שכמעט אף אחד בישראל, כולל אנשים שמרוויחים משכורות יפות מאד, לא יכול לרכוש דירה בלי להזדקק למשכנתא? בואו נראה קצת מחירים, נכון לינואר 2018:

דירה בבניין עם מעלית בן ארבעים שנה בהרצליה הירוקה סמוך לבית הקברות, חמישה חדרים ללא מרפסת, עולה כשני מיליון ושמונה מאות שקלים. בהנחה שהדולר הוא 3.4 בדולרים, הדירה תעלה 800 אלף דולר. אנו מדגישים שלא מדובר בדירה בפרויקט חדש, אלא בדירה ישנה בבניין ישן עם מעלית.

בית פרטי בפלורידה, אחוזה יפהפייה עם מדשאות מטופחות, על שטח של 700 מ”ר, עולה 100 אלף דולר. ואם תהיתםף הבית ממוקם בעיר היוקרתית מיראמר, וקרוב מאד לים.

נתנו סתם דוגמא אקראית שמצאנו באינטרנט – אבל שימו לב לפער המטורף בין שני הנכסים, אחד ממוקם במיקום יוקרתי ואפשר להשכיר אותו וליהנות מהכנסה פסיבית מתגמלת, השני ממוקם בהרצליה, שעם כל הכבוד היא עדיין לא פלורידה. בהרצליה הדירה עולה כמעט מיליון דולר, בפלורידה בית פרטי עולה מאה אלף דולר. ועוד לקחנו דוגמאות מתונות: אפשר למצוא בהרצליה גם דירות שעולות מיליון וחצי דולר, ובפלורידה – במיאמי עצמה ממש על הים, דירות בחמישים אלף דולר.  עכשיו תעשו חשבון ותבינו למה פה אנחנו משעבדים את החיים שלנו לצורך נטילה של משכנתא, ושם אנחנו יכולים פשוט לקנות את הדירה, או את האחוזה אפילו, בסכום שכבר יושב לנו בחשבון הבנק בלי להזדקק למשכנתא.

המשפחתיות הישראלית כתגובה למתח הבטחוני

נקודה מעניינת נוספת, שמחברת בין העובדה שבישראל לוקחים יותר משכנתאות, היא שישראל היא מדינה למודת מלחמות, פיגועים, בעיות בין חרדים לחילוניים ועוד. קצת עצוב, אבל התרגלנו לצפות לכך שמשהו רע תמיד עלול לקרות במדינה הזו. אם אנו נוהגים ברכב ושומעים רצף של שירים שקטים, אנו בודקים אם היה פיגוע. אם אנו רואים התקהלות סביב מקלט טלוויזיה ברור לנו “שקרה משהו”. מבזק פתאומי בטלוויזיה מחריד אותנו משלוותנו. אפילו אופנוע שעובר במהירות בלילה מבהיל אותנו במחשבה ראשונית שזו אזעקה. המשפחתיות שלנו, הסיבה שבגללה אנחנו ממהרים להתחתן, להביא ילדים ולרכוש לעצמנו בית, יכולה להיות קשורה לחרדה הקיומית שלנו. אנחנו רוצים את הפינה הבטוחה שלנו, את השלווה שלנו, את המקום הזה שאפשר לברוח אליו בכל פעם שמשהו מטלטל את עולמנו הקולקטיבי. הילדים משמחים אותנו, הגג שמעלינו נותן לנו תחושה של יציבות. שאלה מעניינת היא, אם הפיגועים היחסית חדשים באירופה ימשיכו – אם האירופאים ישנו את הרגליהם ויתחילו להתנהל כמונו. נחיה ונראה.

 

יופי באזז

השם שלך (חובה)

האימייל שלך: (חובה)

נושא

ההודעה שלך