סיורי סליחות בצביון ירושלמי אותנטי

בתחילת חודש אלול ועד יום כיפורים, ימי הסליחות, עוטה הרובע היהודי בירושלים אווירה של קדושה. אלפי מתפללים מגיעים מהארץ ומהעולם לשטוח את תפילותיהם, הסמטאות הציוריות נמלאות צלילי פיוטים ובליל של שפות נישא באוויר. “סיורי הסליחות” לכל המשפחה הנערכים בימים אלה מאפשרים טעימה מהאוירה מהחוויה המיוחדת הזו שגולת הכותרת של הסיורים השנה, תהיינה ההופעות של ברי סחרוף, דוד דאור, האחים זוארץ, שלמה גרוניך ומיכל אדלר שיתקיימו בגן הארכיאולוגי.

השנה, על פי החלטת ממשלה, הוחלט על קיום “שנת הקהל” בסימן אחדות ושוויון, במטרה לאחד את העם, לחבר בין כל המגזרים והקבוצות במדינה. במהלך השנה יתקיימו מספר אירועים במסגרת שנת ה”הקהל”, כאשר כבר באוגוסט נפתחו חגיגות שנת הקהל באירועים, סיורים ופעילויות לכל המשפחה ומאמצע ספטמבר יתקיימו סיורי סליחות ליליים. “מעמד הקהל”, הוא המעמד בו התאספו כל עם ישראל ללא הבדל ובאחדות מלאה בכל סוף שנת שמיטה בבית המקדש. טקס מרגש רב-רושם של התקהלות והתאספות העם כאיש אחד בלב אחד, סמל של אחדות ושוויון, לשמיעת קריאת התורה מפי מלך ישראל. מ-1945 מתקיים המעמד בישראל ברציפות מדי שבע שנים בחוה”מ סוכות.

מדריכי הרובע היהודי, המכירים את הרובע על פינותיו החבויות והסודיות, מזמינים למסע מרתק על אבני דרך מלאות היסטוריה ורגש. הסיור מתחיל בשער יפו, ובעקבות אגדות התקופה ממשיך אל הקארדו, לפגוש את שמש בית הכנסת המעיר את החכמים לסליחות בבית כנסת ‘החורבה’. בתצפית המדהימה שעל גג בית הכנסת אפשר להרהר בעוצמתה של התפילה, ובקטנות האדם אל מול הבריאה, ערב השנה החדשה. פייטן ירושלמי ייצטרף אל הסיור ויעמיק את החוויה עם פיוטי סליחות של העדות השונות, בנעימות מלאות געגוע והתחדשות. מול ארבעת בתי כנסת ספרדיים ישמעו המטיילים על הכובסת שהתפללה אל דוד המלך שיושיעה ועל השופר שחיכה כאן תמיד לבוא המשיח, בבית כנסת הרמב”ן- על מחיה הקהילה בירושלים וכותב אגרת הענווה ומול ישיבת בית-אל- “יפגשו” את הרש”ש שתיקן סדר תפילה מיוחד למקובלים ואת הרב גץ ששיקם את הישיבה מהריסותיה והחזיר בה תפילה.

הסיור יימשך בביקור ברובע ההרודיאני, כמו סיור ‘בתים מבפנים’ של לפני 2000 שנה: המטיילים יצפו בתגליות מדהימות בהם בתי הכהנים העשירים, פסיפסים מיוחדים, כלי בית יוקרתיים, תחריט המנורה וגם המקוואות והמרחצאות שהיו מטהרים את הגוף ואת הנפש. לקראת סיום הסיור יעלה אל תצפית מדהימה על הכותל הדחוס במתפללים, יירד אל הנקודה בה הוצב דגם ענק של מנורת המקדש – שחזור שעשוי זהב טהור ובו משובצים גביעים, שקדים וכפתורים, יעבור בגן הארכיאולוגי ממנו היו עולים המתפללים אל הר הבית ובו נמצאת כתובת מדהימה שמעלה שאלה – האם מכאן תקעו בשופרות יום הדין שנשמעו בכל ירושלים? ובסיום הסיור יוכלו המטיילים להצטרף לאמירת סליחות בכותל המערבי.

 

הסיורים בהרשמה בראש ייצאו משער יפו בשעה 21:00 וימשכו כ-3.5 שעות ברובע היהודי שיכללו  כניסה ל-3 אתרים: ניסה לבית הכנסת החורבה, הרובע ההרודיאני והגן הארכיאולוגי, פייטן, שחקן ושתיה חמה. הופעה בגן הארכיאולוגי מרכז דוידסון, עם  סיור סליחות של שעה וחצי במרכז דוידסון הכולל גם חוויה וירטואלית. מחיר לאדם בודד: 60 ₪.

המופעים בגן הארכיאולוגי יחלו בשעה 21:00: ברי סחרוף, ב-9/9, דוד ד’אור, ב-10/9, האחים זוארץ, ב-16/9, שלמה גרוניך ומיכל אדלר ב-17/9.  מיד אחרי ההופעות יחלו סיורי הסליחות המודרכים.

לפרטים נוספים ולהזמנות : תיירות הרובע היהודי, *4987 או בפייסבוק ‘אירועי הקהל ברובע היהודי’ או באתר : www.hakhel.org.il

קרדיט צילומים: רחלי מימון

יופי באזז

השם שלך (חובה)

האימייל שלך: (חובה)

נושא

ההודעה שלך