תינוק חדש בבית? קבלי 3 עצות שאף אחד לא סיפר לך להנקה יעילה וזורמת.

ההנקה היא דבר טבעי, ואנחנו אמורות לדעת להניק כאינסטינקט. הבעיה היא כמובן שרבות מאיתנו מתקשות בהנקה, וזה כל כך מתסכל כי כולנו חולמות על האימג’ הזה של אמא רגועה וחייכנית מניקה תינוק שמנמן ורגוע, ובמקום זה אנו מסתכלות במראה ורואות אמא אדומת פרצוף עם מבט מטורף מעצבים וחוסר שינה, ותינוק צורח שרק רוצה לאכול בשקט, ומועבר מצד אחד של הציצי לצד השני בכל שנייה וחצי, אולי שם הוא יצליח להוציא קצת חלב. אז מה עושים? לוותר? עדיף לנסות עוד טיפה. הנה כמה טיפים שיכולים ליעל ולעזור להנעים את החוויה.

קודם כל תירגעייי

התינוק שלך מרגיש אותך, בין אם את מודעת לזה ובין אם לא. אם את מזיעה כולך מעצבים, הלב שלך הולם וכל כולך רוטטת מכעס ותיסכול על כך ש”רק אצלך” זה לא מצליח, התינוק שלך לא יוכל לינוק ממך, גם אם תתלי על עצמך שני דליים של חלב. יש פה יחסי גומלין שמזינים זה את זה. נכון שקשה לדרוש ממך להיות רגועה כשהתינוק שלך צווח כי הוא רעב, ולא מצליח לשאוב ממך חלב, אבל את חייבת להשתלט על עצמך. קודם כל אמרי לעצמך שלא נורא גם אם זה לא יצליח. לא יקרוס העולם. תמיד שיהיה לך בבית תחליף חלב, ואם תראי שההנקה אכן לא מצליחה פשוט תתני לבייבי בקבוק. מיליוני ילדים גדלו כך, וגדלו טוב. ברור שעדיף להניק, אבל אי אפשר בכוח, ואם זה לא מצליח עדיף לתת בקבוק ולנסות מאוחר יותר, כששניכם רגועים יותר.

אל תגבילי את שעות ההנקה

טעות נפוצה היא להגביל את שעות ההנקה לזמנים דומים של מתן בקבוק. כלומר, אם התינוק לוקח בקבוק בכל ארבע שעות, יש אמהות שחושבות שצריך להניק בכל ארבע שעות, לא דקה לפני ולא דקה אחרי. ההיצמדות הזו ללו”ז הנקה זו הטעות הכי קשה שאת יכולה לעשות. כשאת נותנת בקבוק את יודעת בדיוק כמה התינוק אכל, אבל בהנקה את לא יודעת כלום. יכול להיות שהתינוק “יושב” לך על הפטמה כבר חצי שעה ולמעשה רק מצץ אותה כמו מוצץ, מבלי שהוא הצליח להוציא אפילו טיפה אחת של חלב. אז כשאת מפרידה אותו בכוח מגופך לאחר פרק זמן מסוים, ולא מאפשרת לו לינוק עוד ארבע שעות, את למעשה מרעיבה אותו, ויתכן שהוא לא אכל כבר שמונה שעות או אפילו יותר. אחר כך כשתנסי להניק אותו הוא כבר יהיה חלוש ותשוש מכדי להצליח למשוך חלב מהפטמה שלך, עצבני מדי ומתוסכל, ובטח לא יצליח לינוק. יש אמהות שרצות עם התינוק הבוכה שלהן לטיפת חלב ואפילו למיון כי התינוק בוכה כל הזמן ואפילו נותנות לו טיפות להרגעת הבטן – כשלמעשה התינוק פשוט רעב ורוצה לאכול. אז אם החלטת להניק, לפחות בתקופה הראשונה תאפשרי לתינוק לינוק ממך מתי שהוא רוצה, בידיעה שחלק מהזמן הוא פשוט לומד איך לעשות את זה. אם זה אומר שהוא יהיה עלייך רוב שעות היום, תצטרכי להבין שזה ככה בהתחלה, ומי שאומרת לך משהו אחר, מטעה אותך ומסכנת את התינוק שלך בהרעבה (שפירושה התפתחות לא תקינה ועוד). בכל מקרה, לאחר פרק זמן מסוים (ואינדיבידואלי לכל תינוק) התינוק כבר יידע לינוק היטב, וזמני ההנקה יתקצרו ויתרחקו. ברגע שהתינוק שלך יהיה שבע את תרגישי את זה. תינוק שבע יוצר קשר עין, נינוח, רוצה לשחק, מתעניין בסביבה שלו ועוד.

הפטמה שלך היא לא מוצץ

כשהתינוק מתפתח היטב, החיתול שלו מתמלא בקביעות והוא נינוח ורגוע, סימן שהכל עובד היטב. ההנקה, האמהות – את יכולה לסמן וי ולטפוח לעצמך על השכם. את מושלמת. אבל פה, כדאי שתשימי לב למשהו: לעיתים קרובות תינוקות יונקים לא לוקחים מוצץ, והופכים את הפטמה של אמא למוצץ שלהם. אז את זוכרת מה אמרנו לך בסעיף הקודם? לא לנתק ממך את הילד כדי שהוא ילמד לינוק כראוי? בשלב השני, כשברור שכבר יש לו זמני הנקה קבועים ואת יודעת מתי הוא אמור להיות רעב (פחות או יותר, כן? תינוקות יכולים להיות רעבים רק בגלל שעשו קקי, או בגלל שעשו להם אמבטיה או שלקחו אותם לטיול) – הגיע הזמן לראות מתי התינוק אכן יונק, ומתי את משמשת  לו כמוצץ אנושי. לא שזה עלול לפגוע בתינוק, זה פשוט עלול להרוס לך את הצורה של החזה (בניגוד ליניקה רגילה), עלול ליצור פצעים ורגישויות, ולכן פשוט הקפידי על מוצץ מיד בתום היניקה, והקניית הרגלי שינה שאינם קשורים בהירדמות עלייך (ועל הציצי שלך). אנחנו כאן בשבילך – לעצות נוספות על הנקה.

יופי באזז

השם שלך (חובה)

האימייל שלך: (חובה)

נושא

ההודעה שלך