לימוד נהיגה – אפשר גם בגיל מאוחר.

בניגוד לסברה הרווחת, לא כל הנהגים החדשים הם בני נוער בתיכון ודווקא מבוגרים הם אלו שלעיתים קרובות עומדים בתור של משרד הרישוי. מה משמעות התופעה ולמה כדאי ללמוד נהיגה בגיל מאוחר? הנה כל התשובות

הוצאת רישיון נהיגה נחשבת לחלק בלתי נפרד מגיל ההתבגרות עבור בני נוער בארץ ובעולם. העובדה שברוב המדינות אפשר להוציא רישיון כבר מגיל 16 הופכת את הפעולה עצמה למבוקשת בקרב נערים בתיכון, וגם התלות ברכב פרטי כאלטרנטיבה לתחבורה ציבורית תורמת לכך. מצד שני, לא מעט אנשים דווקא בוחרים ללמוד נהיגה בשלב מאוחר יותר בחיים.

גברים ונשים בגילאי 30, 40 ו-50 בוחרים ללמוד נהיגה בגיל מתקדם מסיבות שונות. ראשית, ישנם כאלה שניסו להוציא רישיון, נכשלו במבחן התיאורטי או המעשי ופשוט התייאשו. מבחינתם, נהיגה על רכב חדש היא בגדר פריבילגיה ועדיף לוותר מאשר להתאכזב. מנגד, יש את אלו שמעולם לא נמשכו לתחום הנהיגה או לא ראו ברישיון משהו שצריך לשאוף אליו.

מה היתרונות של הוצאת רישיון בגיל מאוחר?

כך או אחרת, המצב בפועל הוא שניתן ולעיתים אפילו מומלץ ללמוד נהיגה בגיל מאוחר. למצב כזה יש אפילו יתרונות, כי אין ספק שאדם בוגר ובעל ניסיון חיים יהיה נהג זהיר יותר לעומת נער שעדיין לא התנסה בסיטואציות מלחיצות. כמו כן, היכולות המוטוריות של אנשים יחסית מבוגרים ובריאים עדיפות משמעותית לעומת אלו שיש לנערים ונערות.

בפרספקטיבה רחבה יותר, להוצאת רישיון נהיגה בגיל מאוחר יש גם יתרון ציבורי: מי שמוציא את הרישיון בגילאים כאלה מתרגל להשתמש בתחבורה ציבורית למרות כל החסרונות שלה, לומד איך להסתדר בלי רכב פרטי צמוד ואולי גם הולך יותר ברגל. אלו פעולות קטנות עם משמעות גדולה, בעיקר בעידן שבו הרכב הפרטי זול ונגיש.

זה הזמן לשדרג את הרישיון

מלבד אנשים מבוגרים שמוציאים רישיון נהיגה בפעם הראשונה בחייהם בגילאים מאוחרים, צריך להזכיר את אלו שמחכים לגיל מסוים כדי להרחיב את ההרשאות שיש להם. כאן אנו מוצאים גברים ונשים שבוחרים להוציא רישיון לאופנוע כבד, אנשים שרוצים למצוא עבודה כנהגי משאיות עם רישיון ג’ וגם כאלה שמשתלבים בענף הבנייה עם רישיון לטרקטור.

בסופו של דבר, נהיגה על מכונה משוכללת ומהירה כמו רכב פרטי היא משימה מורכבת שדורשת קבלת החלטה מודעת ומושכלת. למרות שהתרגלנו לחשוב על רישיון נהיגה כחלק אלמנטרי בחיים שלנו, זה לא חייב להיות המצב ואין פלא שרבים בוחרים להמתין עד שהם מרגישים מוכנים יותר.

בתוך כך, צריך לבחון כל מקרה לגופו ולוודא שההחלטה לוותר על הרישיון איננה נובעת מחוסר ביטחון או מבוכה. במקרים אלו כדאי לפעול כדי לעודד גם אנשים מבוגרים להוציא רישיון נהיגה כמה שיותר מוקדם וליהנות מהיתרונות השונים של רכב פרטי.

יופי באזז

השם שלך (חובה)

האימייל שלך: (חובה)

נושא

ההודעה שלך